atmalilar.org.tr

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz
Gelişmiş Arama  

Haberler:

FORMA ÜYE OLUPTA GİRİŞ YAPAMAYAN ÜYELERİMİZ atmalilar@hotmail.com ADRESİNDE BİZE ULAŞABİLİRLER

Sayfa: [1]   Aşağı git

Gönderen Konu: Alevilikle ilgili kitaplar  (Okunma sayısı 4477 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Atmalı

  • Formu Bilen
  • ******
  • Teşekür: +20/-3
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Cinsiyet: Bay
  • İleti: 450
  • Damla
Alevilikle ilgili kitaplar
« : Şubat 05, 2009, 03:19:52 ÖS »


Kitap Adı : ALEVİLİK FELSEFESİNİN DOĞUŞU
Yazar GAZİ EKE


Türkiye’de Alevilik tarihine bakışta Türk-İslamcı, daha doğru bir söylemle Emevi-Sünni sınıflı toplumun siyasal bakış açısı hâkimdir. Bu tarih bakışı açısı Bizans Hıristiyan-Ortodoks, Katolik ve Protestan oryantalist anlayışlarıyla örtüşmektedir.

Bu egemen tarih anlayışlardan ilki, Aleviliği Hıristiyanlığın ve İslam’ın sapkın mezhebi olarak görme üzerine temellenir. Emevi-Sünni İslam devşirmeci siyasal zemininde “Türk-Sünni” İslamcı egemen-tarihçiler Aleviliği, Hace Bektaşi Veli ile başlatarak onun Nakşibendî Şeyhi ve yüksek Sünni Ahmet Yesevi’den el aldığını yazmaktadırlar. Hâlbuki Hace Bektaşi Veli Ahmet Yesevi’in çağdaşı bile değildi. Hace Bektaşi Veli, Baba İlyas’ın önemli halifelerinden biridir ve Baba İshak’tan el almıştır.

Aleviliği Sünniliğe bağlayan zihniyetle Şiiliğe bağlayan zihniyet aynı sınıfsal kökenden beslenmektedir. İkisinin de kaynağı sınıflı toplumdur. Bu gün Alevilerin 12 imamların resimlerini evlerinde bulundurmaları mazlumlara destek amaçlıdır, bazı Aleviler farkında olmasa da özünde dinsel amaçlı değildir. Ali’ nin iki oğlundan biri olan Hasan’ ın adının sadece deyişlerde geçip Kerbela zulmüne uğrayan ve direnişi temsil eden Hüseyin’ in adının ağızlardan eksik edilmemesini Hüseyin’ in kimliğinde değil Aleviliğin kendi özünde aramak gerekir. Keza bu dönemdeki Ali yandaşlarına verilen siyasal destek İslam öncesi Alevi tarihinin inkârına dönüştürüldüğünde bu durum “Yolcu Ateşte Yanmak İle Yol Yanmaz” anlayışından sapmayı gösterir.

Ali Şiası, zaman zaman İslam karşıtı devrimci hareketlere destek vermiştir. Bu yanı ile o dönemde bulunan devrimci hareketlerden etkilendiği söylenebilir. Ali Şiası, Sünnilik gibi Ortodoks İslam’ın bir parçasıdır. Bu dönemde Abbasiler, Emevi’lere karşı mücadelelerinde sadece Ali Şiası ile değil diğer ezilenlerle de ittifak yaparak iktidara gelmişlerdir. Ezilenler içinde reformcu ve devrimci saflaşma devrimci Batıniler lehine büyümüştür

SİTE:www.kitapyurdu.com
« Son Düzenleme: Şubat 05, 2009, 03:26:27 ÖS Gönderen: Atmal? »
Kayıtlı
ŞİKAYET EDECEĞİNE BİRŞEYLER YAP
Sayfa: [1]   Yukarı git
 

Bu sayfa 0.061 saniyede 30 sorgu ile oluşturulmuştur